PAT GRISKUS SPRINT TRIATHLON
Location: LAKE QUASSAPAUG - MIDDLEBURY, CT
DIRECTED BY TOM WILKAS
Race Date: 07/10/2019
UNOFFICIAL RESULTS
********** AWARDS LIST **************
********** OVERALL WINNERS ***********
Place No. Name Age City St Finish
===== ===== =================== === =============== == =======
1 150 Meghan Pagliuco 42 Ivoryton CT 1:12:05
2 156 Marie Labriola 52 Westerly RI 1:12:38
3 160 Veronique Ansorge 43 New York NY 1:15:56
********** OVERALL WINNERS ***********
Place No. Name Age City St Finish
===== ===== =================== === =============== == =======
1 180 Brendan Atkins 34 Old Lyme CT 58:38
2 129 Andrew Kalley 36 New York NY 59:01
3 20 Luke Anthony 15 Unknown NA 59:27
FEMALE AGE GROUP: 1 - 14
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 15 - 19
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 131 154 Jenna Marinaccio F 17 F1519 1:35:57
FEMALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 76 96 Lauren Giampietro F 21 F2024 1:25:24
2 109 187 Samantha Macrae F 24 F2024 1:31:53
3 144 137 Molly Begg F 21 F2024 1:40:37
4 157 183 Monika Hlinka F 20 F2024 1:44:29
5 183 164 Emilie Hernandez F 22 F2024 2:08:35
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 54 64 Elisabeth Sorenson F 25 F2529 1:19:55
2 122 9 Emily Goulart F 28 F2529 1:34:15
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 124 177 Elizabeth Barrera F 31 F3034 1:34:34
2 179 42 Amanda Panaccione F 32 F3034 2:00:46
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 70 33 Meghan Lennon F 35 F3539 1:23:58
2 102 117 Robin Garner F 35 F3539 1:30:30
3 164 167 Jennifer Pakiela F 36 F3539 1:46:31
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 48 95 Erin Taylor F 42 F4044 1:18:51
2 62 115 Riann Duffy F 41 F4044 1:22:15
3 79 56 Sandra Lounsbury F 44 F4044 1:25:52
4 113 71 Noelani Dommel F 42 F4044 1:32:56
5 121 147 Liz Lamphere F 42 F4044 1:34:12
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 45 189 Karen Phillips F 49 F4549 1:18:25
2 80 124 Cathy Kost F 46 F4549 1:25:58
3 83 128 Noeline Cuker F 47 F4549 1:27:02
4 107 138 Sheri St. John F 49 F4549 1:31:48
5 119 119 Sara Whitcomb F 45 F4549 1:34:06
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 53 57 Kathryn Flodquist F 53 F5054 1:19:51
2 61 80 Dawn Newsome F 51 F5054 1:21:19
3 81 140 Leah Begg F 50 F5054 1:26:15
4 94 112 Erin Bennett F 51 F5054 1:29:15
5 125 66 Carolyn Reed F 52 F5054 1:35:15
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 47 146 Barbara Cronin-Stag F 58 F5559 1:18:38
2 110 12 Colleen D'Amico F 55 F5559 1:32:14
3 118 46 Nancy Jensen F 57 F5559 1:33:59
4 165 91 Jill Rogoz F 56 F5559 1:46:40
5 185 44 Iris Kaminski F 57 F5559 2:08:48
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 67 121 Lorraine Huether F 63 F6064 1:23:50
2 108 18 Catherine Koehler F 62 F6064 1:31:50
3 130 73 Bernadette Hebert F 60 F6064 1:35:45
4 139 85 Kim Schroeder Thel F 61 F6064 1:38:35
5 142 45 Mary Ellen Porter F 61 F6064 1:40:21
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 96 29 Abigail Scudder F 66 F6569 1:29:29
2 117 122 Lisa Stanley F 65 F6569 1:33:46
FEMALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 75 - 79
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 80 - 84
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
FEMALE AGE GROUP: 80 - 99
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
MALE AGE GROUP: 1 - 14
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 151 169 Michael Koelmel M 14 M0114 1:43:56
MALE AGE GROUP: 15 - 19
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 4 162 Julen Lujambio M 18 M1519 1:01:11
2 20 68 Joshua Bent M 19 M1519 1:10:12
3 41 145 Ryan Lynch M 19 M1519 1:17:40
4 89 153 Thomas Lapham M 15 M1519 1:28:26
5 147 176 Nico Fasold M 15 M1519 1:42:26
MALE AGE GROUP: 20 - 24
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 23 48 Jack McCarron M 20 M2024 1:11:58
2 75 54 Brian Stevens M 22 M2024 1:25:12
3 91 136 Billy Begg M 24 M2024 1:28:42
MALE AGE GROUP: 25 - 29
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 5 139 Luke Sullivan M 26 M2529 1:02:43
2 6 101 Tim Steiskal M 29 M2529 1:03:02
3 12 78 Chris Mulhall M 25 M2529 1:07:33
4 35 114 Ryan Luby M 27 M2529 1:14:58
MALE AGE GROUP: 30 - 34
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 8 126 David Martin M 31 M3034 1:03:38
2 11 17 Kyle Halloran M 32 M3034 1:04:40
3 17 173 Anthony Tanzi M 33 M3034 1:08:09
4 34 50 Michael Griffin M 30 M3034 1:14:05
5 46 60 Kevin McCormack M 30 M3034 1:18:28
MALE AGE GROUP: 35 - 39
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 14 113 Ryan Hall M 38 M3539 1:07:40
2 50 111 Thomas Moore M 39 M3539 1:19:17
3 82 100 Joseph Bittner M 36 M3539 1:27:01
4 104 179 Oscar Barrera M 35 M3539 1:30:54
5 112 171 Jeffrey Miller M 39 M3539 1:32:49
MALE AGE GROUP: 40 - 44
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 39 75 Jeremy Feist M 41 M4044 1:17:05
2 57 39 Peter Babins M 43 M4044 1:20:37
3 68 125 Brian Northrop M 40 M4044 1:23:53
4 77 151 James Zarro M 41 M4044 1:25:35
5 86 61 Michael McDermott M 43 M4044 1:27:57
MALE AGE GROUP: 45 - 49
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 16 5 Ryan Haug M 46 M4549 1:07:45
2 25 108 Michael Boisseau M 48 M4549 1:12:11
3 28 155 Tom Davidson M 47 M4549 1:12:21
4 31 182 Derek Bobowick M 45 M4549 1:12:47
5 36 79 Ken Clark M 47 M4549 1:15:35
MALE AGE GROUP: 50 - 54
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 15 98 Arthur Boyko M 53 M5054 1:07:44
2 18 51 Robis Degirmenci M 50 M5054 1:09:16
3 21 76 David Ricciuti M 51 M5054 1:10:32
4 22 186 Scott Berlinger M 53 M5054 1:11:37
5 43 90 Mike Schenk M 52 M5054 1:18:05
MALE AGE GROUP: 55 - 59
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 7 157 William Kelly M 56 M5559 1:03:31
2 10 53 David Giampietro M 55 M5559 1:04:08
3 27 65 Dan Germain M 58 M5559 1:12:16
4 33 166 Kevin Pope M 55 M5559 1:13:56
5 42 109 Barry Horn M 55 M5559 1:17:52
MALE AGE GROUP: 60 - 64
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 26 102 Noel Roberts M 60 M6064 1:12:14
2 32 168 Ned Daily M 62 M6064 1:12:55
3 40 134 Steven Haas M 64 M6064 1:17:35
4 51 69 Michael Daddetta M 62 M6064 1:19:27
5 52 30 Michael Barry M 64 M6064 1:19:43
MALE AGE GROUP: 65 - 69
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 123 40 Ricardo Gonzalez M 65 M6569 1:34:28
2 146 118 Bruce Goulart M 69 M6569 1:42:06
MALE AGE GROUP: 70 - 74
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 168 92 William Bloom M 70 M7074 1:52:14
MALE AGE GROUP: 75 - 99
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 138 106 Mark Turkington M 75 M7579 1:38:34
2 154 58 Peter Madden M 80 M8084 1:44:13
3 180 19 Leo Ullman M 80 M8084 2:01:57
MALE AGE GROUP: 80 - 84
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 154 58 Peter Madden M 80 M8084 1:44:13
2 180 19 Leo Ullman M 80 M8084 2:01:57
MALE AGE GROUP: 80 - 99
Place O'All No. Name S Age Div Finish
===== ===== ===== =================== = === =============== =======
1 154 58 Peter Madden M 80 M8084 1:44:13
2 180 19 Leo Ullman M 80 M8084 2:01:57
MALE FIRST TIMERS DIVISION
Place O'All No. Name Age City St Finish
===== ===== ===== =================== === ================== == =======
1 75 54 Brian Stevens 22 Middletown CT 1:25:12
2 89 153 Thomas Lapham 15 Unknown NA 1:28:26
3 97 82 Robert Peras 40 Maspeth NY 1:29:30
4 100 31 William Miller 32 Watertown CT 1:30:24
5 112 171 Jeffrey Miller 39 East Haven CT 1:32:49
6 151 169 Michael Koelmel 14 Unknown NA 1:43:56
7 161 148 Antonio Goncalves 51 Middlebury CT 1:45:19
8 170 105 Andrew Consiglio 55 Branford CT 1:55:08
FEMALE FIRST TIMERS DIVISION
Place O'All No. Name Age City St Finish
===== ===== ===== =================== === ================== == =======
1 157 183 Monika Hlinka 20 Stratford CT 1:44:29
2 179 42 Amanda Panaccione 32 New Haven CT 2:00:46
3 183 164 Emilie Hernandez 22 Portland CT 2:08:35
4 185 44 Iris Kaminski 57 New Haven CT 2:08:48
5 187 152 Emily Mattina 49 Waterbury CT 2:11:22
ATHENA AWARD WINNERS
Place O'All No. Name Div Finish
===== ===== ===== =================== =============== =======
1 175 21 Cheryl Hallock ATHENA 1:58:24
CLYDESDALE AWARD WINNERS
Place O'All No. Name Div Age Finish
===== ===== ===== =================== =============== === =======
1 30 89 Sean Alexander CLYDESDALE 46 1:12:41
2 56 133 Benny Chavez CLYDESDALE 28 1:20:34
3 65 159 Erik Barone CLYDESDALE 47 1:22:38
4 69 144 Nathan Samuel CLYDESDALE 35 1:23:56
5 128 23 Bryan Watson CLYDESDALE 40 1:35:32
6 132 165 Tam Le CLYDESDALE 51 1:36:04
7 137 35 Michael Vagnone CLYDESDALE 64 1:37:46
8 159 84 Mark Guerin CLYDESDALE 47 1:44:45
9 166 181 Art Tiedemann CLYDESDALE 54 1:46:54
10 171 38 Sean Chick CLYDESDALE 43 1:56:19
11 172 77 Scott Carrizzo CLYDESDALE 45 1:57:12
12 173 170 Rob Koelmel CLYDESDALE 51 1:57:14
13 189 120 Myles Rich CLYDESDALE 30 2:14:23