Responsive image
Please LIKE our new facebook page!

Call to Honor Triathlon

filename: /home/steved/dev/lightbox/register/www/iresultslive/rawresults/4443/Awards
                                                                                                                         Page 1
                                                   Call to Honor Triathlon
                                                           9/8/2019
                                                         Boxford, MA
                                 for correction requests, please email bill@yankeetiming.com

                                                          AWARD LIST

                       OVERALL MALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Tom Scanlon          53 Bedford            MA    9  6:35  1:07    2 24:36  0:58    1    9:58 00:43:13         
    2 Justin Hayes         44 north andover      MA    2  5:49  0:32    6 27:55 10:07              00:44:17         
    3 Kevin Elwood         52 Boxford            MA    7  6:28  1:11    3 25:46  0:59    3   10:06 00:44:28         

                       OVERALL FEMALE WINNERS
                      ==========================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Victoria Piper       52 South Hamilton     MA   67 38:58                                     00:52:11         
    2 Ashley Caron         37 Georgetown         MA   22  9:04  1:14    3 30:13  0:31    7   12:05 00:53:05         
    3 Alexandra Trobe      28 Abilene            TX    3  7:01  0:50    4 32:44  0:32    9   12:20 00:53:25         


                          FEMALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Addyson Hunt         12                          2  7:39  1:00    1 38:47  0:37    1   10:53 00:58:53         
    2 Claudia Fennell      17 Boxford            MA    1  6:29  1:35    2 43:03  0:36    5   17:59 01:09:40         
    3 Hadley Spater        13                          5 12:22  5:24    4 51:30  0:44    2   15:11 01:25:09         

                          MALE AGE GROUP:  01 - 19
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Jack Whitman         13 WESTFORD           MA    1  7:44  2:06    2 38:47  0:46    1   11:17 01:00:37         
    2 Lucas Gharabegian    19 Topsfield          MA    2  7:50  2:41    1 36:12  2:04    2   16:05 01:04:49         

                          FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Amanda Olyha         29 Nashua             NH    2  9:00  0:33    1 35:21  0:27    4   14:18 00:59:38         
    2 Sarah McCartney      29 Amesbury           MA    1  6:54  2:31    2 36:22  0:35    3   13:26 00:59:46         
    3 Aurora Vellante      26 ipswich            MA    5 12:00  3:03    3 37:16  0:49    1   13:12 01:06:18         

                          MALE AGE GROUP:  20 - 29
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Gregg Kobelski       23 Andover            MA    1  7:31  2:16    1 32:39  0:56    2   10:22 00:53:42         
    2 Tyler Duval          24 Boxford            MA    2  9:49  2:09    3 33:32  0:34    3   10:22 00:56:24         
    3 Joshua Williams      26 ALLSTON            MA    5 10:09  1:37    2 33:29  2:38    1   10:16 00:58:08         

                          FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Angela Stewart       31 NORTH ANDOVER      MA    1  7:37  1:21    2 36:37  1:03    2   12:16 00:58:52         
    2 Jenny Tietjen        37 ANDOVER            MA    3  8:22  1:26    3 37:24  1:10    3   13:21 01:01:40         
    3 Alyssa Carpenter     39 deerfield          NH    4 10:07  2:31    1 34:50  0:57    5   14:10 01:02:34         

                          MALE AGE GROUP:  30 - 39
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Mark Hagopian        37 NEWTON             MA    1  6:12  2:10    1 29:15  0:54    1   10:20 00:48:49         
    2 Vinnie Raponi        39 Peabody            MA    2  6:39  1:09    3 32:20  0:37    2   11:40 00:52:22         
    3 Rob Morse            34 WOBURN             MA    4  9:09  2:40    4 33:59  0:33    3   12:00 00:58:20         


                          FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Deneen Habarta       46 South Hamilton     MA    4  8:50 33:19                               00:54:02         
    2 Freddi Triback       47 LYNN               MA   14  9:44  1:20    1 33:14  0:34    2   11:54 00:56:44         
    3 Christine Cohne      42 North Andover      MA    8  9:04  1:54    3 34:26  1:38    1   10:23 00:57:23         

                          MALE AGE GROUP:  40 - 49
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Trevor Eaton         43 Danvers            MA    2  6:21  0:52    2 28:27  0:47    1   10:02 00:46:28         
    2 Vin Miserandino      49 topsfield          MA    4  7:21  0:42    1 27:47  0:37    3   10:34 00:46:59         
    3 Roger Pollock        49 GLOUCESTER         MA    7  7:50  0:33                               00:48:51         

                          FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Cheryl Waldron       54 Newbury            MA    4  8:15  1:29    3 33:04  0:34    4   12:49 00:56:09         
    2 Noreen Waddell       53 byfield            MA    7  9:20  0:33    5 34:45  0:56    3   12:34 00:58:06         
    3 Michelle Mercier-Lin 52 Topsfield          MA    3  8:12  1:46    4 34:36  0:59    8   15:42 01:01:13         

                          MALE AGE GROUP:  50 - 59
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Rodney Desroche      50 HAVERHILL          MA    3  6:37  1:09    1 28:57  1:07    1   10:16 00:48:03         
    2 Scott Fuller         53 Woburn             MA    8  7:35  1:08    2 29:05  0:34    4   11:10 00:49:30         
    3 David Murray         54 Burlington         MA    2  6:31  1:06    3 30:17  0:57    3   11:07 00:49:57         

                          FEMALE AGE GROUP:  60 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Nanci Sirois         61 Windham            NH    1  7:05  1:24    1 33:01  0:31    1   14:52 00:56:52         
    2 Pamela Fitzgerald    65 RANDOLPH CTR       VT    3 18:25  0:30    3 47:48  1:06    2   19:15 01:27:03         
    3 Anne Dempsey         62 Westford           MA    2 12:39  3:21    2 45:37  0:46    3   25:38 01:27:59         

                          MALE AGE GROUP:  60 - 99
                     =================================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Frank Corsaro        63 Methuen            MA    1  6:26  1:14    2 27:22  0:43    1   10:29 00:46:12         
    2 John Lennhoff        63 NORTH ANDOVER      MA    4  8:40  1:24    3 31:41  1:15    3   12:43 00:55:41         
    3 Paul James           65 Cambridge          MA    5  9:06  1:23    4 33:07  0:31    8   16:12 01:00:17         


                          FEMALE NOVICE GROUP
                     ============================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Kim Duffy            28 FRAMINGHAM         MA    7 13:20  3:27    1 35:04  0:32    5   15:13 01:07:33         
    2 Ashley Medlock       32 Somerville         MA    2  9:57  3:52    3 39:47  0:38    2   13:34 01:07:46         
    3 Victoria Bollivar    27 Beverly            MA    6 13:10  0:42    7 44:43  0:36    1   13:08 01:12:17         

                          MALE NOVICE GROUP
                     ============================

Place NAME                  Ag City               ST   PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall    Penalty
===== ===================== ===================== ==   == =====  =====  == =====  =====  ==   ===== ========   ========
    1 Rafael Mandujano     39 Arlington          MA    1  8:41  1:51    1 36:23  1:24    1   12:12 01:00:28         
    2 Preston Hunt         10                          4 11:00  0:38    6 45:02  1:11    3   13:57 01:11:46         
    3 John Hunt            43 Wilmington         MA    2  9:30  2:10    7 45:03  1:20    2   13:46 01:11:48         
TEAM CATEGORY AWARD

                          Teams
                     =================================

Place Team                         PL Swim   T1     PL Bike   T2     PL   Run   Overall   Penalty
===== ==========================   == =====  ====   == =====  ====  ===  ===== ========  ========
    1 team adj                     2  6:37  0:26    1 23:13  0:49    4   10:23 00:41:26 
    2 Team Beaver                  1  5:55  0:28    4 32:45  0:23    2    9:52 00:49:21 
    3 Boxford Stooges              4  7:15  0:32    5 33:39  0:22    5   10:49 00:52:36