Responsive image
Please LIKE our new facebook page!

Great Island 5K

filename: /home/steved/dev/lightbox/register/www/iresultslive/rawresults/4546/AWARDS
                             AGE-GROUP RESULTS
                           20TH Great Island 5k
                         New Castle, NH, 10/13/19
            For corrections, please email bill@yankeetiming.com





              ********** 5k MALE OVERALL RESULTS ***********

     Place    Name              Age     City       St Gun Time
    1       NEAL DARMODY         29 BOW             NH 15:37.38 
    2       CHRISTOPHER DUNN     25 KENNEBUNK       ME 16:03.77 
    3       BYRNE CRONIN         23 GOFFSTOWN       NH 16:10.50 

             ********** 5k FEMALE OVERALL RESULTS ***********

     Place    Name              Age     City       St Gun Time
    1       COREY DOWE           26 NORTH CONWAY    NH 18:13.90 
    2       BROOKE SHEERANDEMERS 33 NEWMARKET       NH 19:50.45 
    3       MADELYN BACHMANN     21 RYE             NH 20:11.63 

          ********** MALE MASTERS AGE GRADED RESULTS ***********

Place    Name              Age     City       St Sex Net     Adjusted %
    1 MATT SAWYER          46 ELIOT           ME M   16:26   87.12 
    2 MIKE BARRY           63 NORTHWOOD       NH M   20:13   80.98 
    3 BOB STROUT           63 SALISBURY       MA M   20:38   79.35 

         ********** FEMALE MASTERS AGE GRADED RESULTS ***********

Place    Name              Age     City       St Sex Net     Adjusted %
    1 LINDA ST LAURENT     60 NEWMARKET       NH F   22:21   82.94 
    2 JO BARRET            65 NASHUA          NH F   25:37   77.06 
    3 DONNA SARASIN        67 NASHUA          NH F   26:18   77.06 


          ------------ MALE KIDS CATEGORY (01 - 14) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       MATTHEW ALLEN        14 EAST KINGSTON   NH   18:48 
    2       MADDOX JORDAN        13 NORTH BERWICK   ME   19:21 
    3       AIDAN BROGAN         13 KITTERY         ME   21:32 


         ------------ FEMALE KIDS CATEGORY (01 - 14) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       CHARLOTTA BERGLUND   11 DURHAM          NH   22:14 
    2       ALANA DAY            14 ELIOT           ME   22:31 
    3       ELLA HIGGINSON       13 MADBURY         NH   25:22 



          ------------ MALE TEENS CATEGORY (15 - 19) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       ADDISON CROWELL      16 PORTSMOUTH      NH   18:42 
    2       NICK GARREPY         17 DOVER           NH   18:52 
    3       LUKE DARY            17 WINDHAM         NH   19:57 


         ------------ FEMALE TEENS CATEGORY (15 - 19) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       CALLAN MALONE        17 NEWMARKET       NH   22:57 
    2       ERIN DRISCOLL        19 DOVER           NH   24:11 
    3       EMILY PESSINA        16 WEST NEWBURY    MA   24:29 


        ------------ MALE TWENTIES CATEGORY (20 - 29) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       CHRIS AGER           27 NEWMARKET       NH   16:50 
    2       RYAN PAGLIARO        24 DOVER           NH   17:06 
    3       NICK BACHMANN        24 RYE             NH   19:50 


       ------------ FEMALE TWENTIES CATEGORY (20 - 29) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       MARGARET COHEN       23 NEW CASTLE      NH   22:49 
    2       KRISTA JOHNSTONE     28 SALEM           MA   22:50 
    3       KALEIGH ZUKOWSKI     24 PORTSMOUTH      NH   27:44 


        ------------ MALE THIRTIES CATEGORY (30 - 39) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       VOJTA RIPA           30 ROCHESTER       NH   16:22 
    2       ANDREW HUEBNER       31 PORTSMOUTH      NH   16:25 
    3       MATT DALY            36 ELIOT           ME   16:31 


       ------------ FEMALE THIRTIES CATEGORY (30 - 39) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       STEPHANIE BURNHAM    38 HUDSON          NH   20:18 
    2       KATELYN CONNELL      37 ARLINGTON       MA   21:08 
    3       ARIEL FREDRICK       32 PORTSMOUTH      NH   21:25 


         ------------ MALE FORTIES CATEGORY (40 - 49) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       TIM COX              46 NORTHWOOD       NH   18:05 
    2       COREY PURYEAR        41 SUDBURY         MA   19:51 
    3       JAKE GOLDSMITH       44 PORTSMOUTH      NH   20:23 



        ------------ FEMALE FORTIES CATEGORY (40 - 49) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       SARA WEST            48 DOVER           NH   22:46 
    2       LISA DAVIS           44 BERWICK         ME   22:46 
    3       AMANDA ALLEN         43 EAST KINGSTON   NH   22:47 


         ------------ MALE FIFTIES CATEGORY (50 - 59) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       PER BERGLUND         54 DURHAM          NH   20:12 
    2       BRIAN PERREAULT      54 ELIOT           ME   20:29 
    3       MICHAEL OBRIEN       52 ROLLINSFORD     NH   21:32 


        ------------ FEMALE FIFTIES CATEGORY (50 - 59) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       NANCY MULROY         52 NEWPORT BEACH   CA   23:13 
    2       JODY CLEMENT         50 BERWICK         ME   23:41 
    3       LYNNE MUSCATO        55 STRATHAM        NH   24:07 


         ------------ MALE SIXTIES CATEGORY (60 - 69) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       CHUCK CHOKEL         66 NEW CASTLE      NH   22:04 
    2       MICHAEL ST. LAURENT  64 NEWMARKET       NH   23:06 
    3       STEVE PEPE           62 FT MEYERS BCH   FL   23:28 


        ------------ FEMALE SIXTIES CATEGORY (60 - 69) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       GERI CLIFFORD        66 RYE             NH   26:04 
    2       LAURIE WOODS         61 NEWMARKET       NH   27:26 
    3       LESLIE BEHAN         63 NEWTON          NH   28:05 


        ------------ MALE SEVENTIES CATEGORY (70 - 79) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       DAVID RITCHIE        72 SEABROOK        NH   23:34 
    2       WALTER FORTIER       70 CONCORD         NH   24:07 
    3       ROBERT MURPHY        73 ROCHESTER       NH   24:41 


       ------------ FEMALE SEVENTIES CATEGORY (70 - 79) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       JOAN TREMBERTH       74 SCARBOROUGH     ME   29:55 
    2       FAYE GAGNON          74 PORTSMOUTH      NH   31:08 
    3       BRENDA DONROE        70 LONDONDERRY     NH   36:49 



        ------------ MALE EIGHTIES CATEGORY (80 - 89) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       ROBERT RANDALL       82 SPRINGVALE      ME   36:06 
    2       JIM LYNCH            89 PLAISTOW        NH   41:34 
    3       BJ�RN BERGLUND       84 LUND            --   45:46 


       ------------ FEMALE EIGHTIES CATEGORY (80 - 89) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time


        ------------ MALE NINETIES CATEGORY (90 - 99) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
    1       LOU PETERS           94 METHUEN         MA 1:07:44 


       ------------ FEMALE NINETIES CATEGORY (90 - 99) ------------

     Place    Name              Age     City       St Chip Time
 ___________________________________________________________
                          Overall Walker Results
Place    Name              Age     City       St   Net Time
    1 PETER MCDONOUGH      77 MANCHESTER      NH   34:10 
    2 PETER BRESCIANO      78 PORTSMOUTH      NH   36:39 
    3 ART LETENDRE         67 CONCORD         NH   40:28 
    4 MURRAY DAVID         66                      44:29 
    5 JIM BAROODY          60 LONDONDERRY     NH   46:17 
    6 MARK PITCOCK         63 MERRIMACK       NH   48:26 
 ___________________________________________________________
                          Overall Walker Results
Place    Name              Age     City       St   Net Time
    1 CHRIS WEBB           59 EXETER          NH   32:28 
    2 BRENDA DONROE        70 LONDONDERRY     NH   36:49 
    3 SHERRIE GADD         70 WEST NEWBURY    MA   37:24 
    4 ANITA BAILEY         67 STRATHAM        NH   39:56 
    5 LISA CURRIE          52 DOVER           NH   42:29 
    6 SUSAN WAKSMONSKI     65 MERRIMACK       NH   43:00 
    7 CATHY MCKINNEY       61 MANCHESTER      NH   46:05 
    8 LISA BAROODY         57 LONDONDERRY     NH   46:17 
    9 VIRGINIA LITTLEFIELD 49 BARRINGTON      NH   48:11 
   10 SUSAN SMITH          61 ATKINSON        NH   48:12 
   11 JULIE COUSINS        61 PORTSMOUTH      NH   56:14 
   12 LINDA CARTER         61 TEWKSBURY       MA   57:27 
   13 VIOLET GALPIN        30 WASHINGTON      NH   59:05 
 ___________________________________________________________
                         MALE NEW CASTLE Resident
Place    Name              Age     City       St   Net Time
    1 JESSE AMBROSE        38 NEW CASTLE      NH   21:11 
    2 CHUCK CHOKEL         66 NEW CASTLE      NH   22:04 
    3 MILES DOUCET         15 NEW CASTLE      NH   23:25 

 ___________________________________________________________
                        FEMALE NEW CASTLE Resident
Place    Name              Age     City       St   Net Time
    1 MARGARET COHEN       23 NEW CASTLE      NH   22:49 
    2 ELIZABETH GRAHAM     51 NEW CASTLE      NH   25:36 
    3 SARA LYNN            56 NEW CASTLE      NH   29:03