Responsive image
Please LIKE our new facebook page!

Pat Griskus Sprint Triathlon

filename: /home/steved/dev/lightbox/register/www/iresultslive/rawresults/2762/AWARDS
                       PAT GRISKUS SPRINT TRIATHLON
                Location: LAKE QUASSAPAUG - MIDDLEBURY, CT
                     USAT NORTHEAST CLUB CHAMPIONSHIP
                          DIRECTED BY TOM WILKAS
                           Race Date: 07/05/2017
                                      
                            UNOFFICIAL RESULTS
                                      

                   ********** AWARDS LIST **************

                                      
                                      
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                      
Place No.   Name                Age City            St Finish     
===== ===== =================== === =============== == ======= 
    1   112 Meghan Pagliuco      40 Ivoryton        CT 1:11:55 
    2   207 Jess Davis           25 Bethlehem       CT 1:14:24 
    3   133 Barbara Cronin-Stag  56 Mineola         NY 1:14:26 
                                      
                                      
                  ********** OVERALL WINNERS ***********
                                      
Place No.   Name                Age City            St Finish     
===== ===== =================== === =============== == ======= 
    1   247 Brendan Atkins       32 Old Lyme        CT 1:01:15 
    2   179 Rick Klutey          54 Ridgefield      CT 1:05:27 
    3    93 David Giampietro     53 Watertown       CT 1:05:59 
                                      
                                      
                         FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   115   188 Abigail O'Connell   F  16 F1519           1:27:35 
    2   177    25 Emily Goddard       F  17 F1519           1:39:37 
    3   178   224 Lauren Giampietro   F  19 F1519           1:39:55 
    4   191   235 Elizabeth Considine F  19 F1519           1:44:17 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    86    69 Meaghan Spagnolo    F  20 F2024           1:23:17 
    2    90   245 Raquel Kopeck       F  22 F2024           1:24:15 
    3    98   242 Sarah Whalen        F  22 F2024           1:25:00 
    4   104    10 Erin Begg           F  23 F2024           1:25:57 

                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    74   238 Kimberly Jerome     F  25 F2529           1:22:03 
    2    75   161 Amanda Thomas       F  26 F2529           1:22:03 
    3   156   120 Thayer Clark        F  29 F2529           1:34:46 
    4   197     9 Flavia Quaglia      F  25 F2529           1:46:47 
    5   223    55 Sarah Martin        F  26 F2529           1:55:12 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    59   113 Alyssa Ross         F  32 F3034           1:19:32 
    2    69   228 Robin Garner        F  33 F3034           1:21:11 
    3    80   136 Molly Somers        F  30 F3034           1:23:00 
    4    87     7 Jill Loveland       F  32 F3034           1:23:20 
    5   118   115 Meghan Lennon       F  33 F3034           1:28:18 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    58   209 Christine Grippo    F  38 F3539           1:19:26 
    2   123   122 Randi Hogan Lynch   F  36 F3539           1:29:18 
    3   129   140 Jessie Lynch        F  39 F3539           1:30:17 
    4   163    15 Elizabeth Tranquill F  37 F3539           1:36:24 
    5   173   234 Danielle McNamara   F  39 F3539           1:38:18 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    56   213 Heidi Marcus        F  42 F4044           1:18:48 
    2    67   142 Allie Burdick       F  42 F4044           1:20:52 
    3   144   196 Susan Aarhus        F  44 F4044           1:32:48 
    4   150    44 Paula Dommel        F  40 F4044           1:33:54 
    5   157   118 Paulette Schmidt    F  42 F4044           1:34:50 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    77   156 Karen Phillips      F  47 F4549           1:22:12 
    2   100   125 Kimberly Chemacki   F  46 F4549           1:25:14 
    3   117   197 Sheri St. John      F  47 F4549           1:28:02 
    4   125    14 Leah Begg           F  48 F4549           1:29:46 
    5   136   208 Erin Bennett        F  49 F4549           1:31:37 

                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    60   174 Kathryn Flodquist   F  51 F5054           1:19:46 
    2   111    57 Andrea Weingard     F  51 F5054           1:26:49 
    3   139   214 Tamath Rossi        F  51 F5054           1:31:54 
    4   164   190 Lucy Peto           F  54 F5054           1:37:03 
    5   170    41 Colleen D'Amico     F  53 F5054           1:37:55 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    93   148 Joan Landers        F  56 F5559           1:24:29 
    2   108   178 Lauren Hurst        F  56 F5559           1:26:26 
    3   138   203 Patricia Barrington F  55 F5559           1:31:48 
    4   166   236 Kelley Douglass     F  59 F5559           1:37:12 
    5   176   141 Cynthia Loynd       F  58 F5559           1:39:29 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    92   124 Lorraine Huether    F  61 F6064           1:24:29 
    2   106    87 Susan Unger         F  64 F6064           1:26:16 
    3   142   186 Catherine Koehler   F  60 F6064           1:32:15 
    4   159    62 Abigail Scudder     F  64 F6064           1:35:01 
    5   168   151 Diane Schubert      F  64 F6064           1:37:25 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   186   221 Dawn Werneck        F  71 F7074           1:41:51 
    2   236    36 Judith Soule        F  70 F7074           2:03:49 
                                      
                                      
                        FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   161   137 Beatrice Burns      F  75 F7579           1:36:14 
                                      
                                      
                          MALE AGE GROUP:  1 - 14
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 

                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  15 - 19
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1     5    26 Patrick Daly        M  19 M1519           1:06:01 
    2    23   189 Eddie Jin           M  15 M1519           1:11:08 
    3   110   128 Kris Whelan         M  19 M1519           1:26:41 
    4   114   210 Camden Collette     M  15 M1519           1:27:33 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  20 - 24
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    13    56 Chris Mulhall       M  23 M2024           1:08:39 
    2    40   217 Drew Dantino        M  20 M2024           1:15:00 
    3    53    20 Paul J. Mangiafico  M  23 M2024           1:18:17 
    4    72    68 Krys Lotocky        M  23 M2024           1:21:39 
    5   101   154 Colin Miller        M  20 M2024           1:25:41 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  25 - 29
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    16    98 Shayne Lewis        M  27 M2529           1:09:34 
    2    41   240 Brendan Heller      M  27 M2529           1:15:06 
    3    63   111 Andrew Conlan       M  28 M2529           1:20:09 
    4    84    78 Kevin McCormack     M  28 M2529           1:23:10 
    5   140   167 David Castano Galin M  28 M2529           1:32:01 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  30 - 34
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   212    91 Nicholas Bamonte    M  32 M3034           1:50:45 
    2   214    54 Bill Hoey           M  31 M3034           1:51:07 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  35 - 39
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1     9   216 John Pierz          M  38 M3539           1:07:30 
    2    10   183 Brian Northrop      M  38 M3539           1:08:25 
    3    44   130 Patrick Whalen      M  37 M3539           1:15:47 
    4    51   101 Sean Mehner         M  39 M3539           1:18:00 
    5    79   243 John Spear          M  39 M3539           1:22:46 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  40 - 44
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    12   134 Joseph Garbowski    M  40 M4044           1:08:36 
    2    14   114 Donald Gustavson    M  43 M4044           1:08:52 
    3    33   222 Thomas Peterson     M  40 M4044           1:13:53 
    4    45    17 Brian Stiewing      M  44 M4044           1:15:56 
    5   107    99 Keith Meyer         M  43 M4044           1:26:24 

                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  45 - 49
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1     6     4 Barry McMaster      M  45 M4549           1:06:39 
    2    19    76 Stephen George      M  46 M4549           1:10:24 
    3    39   143 David Ricciuti      M  49 M4549           1:14:40 
    4    46   191 Blake Smith         M  47 M4549           1:16:09 
    5    52   193 Michael Boisseau    M  46 M4549           1:18:14 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  50 - 54
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    20   211 Arthur Boyko        M  51 M5054           1:10:27 
    2    21   150 Thomas Loop         M  54 M5054           1:11:01 
    3    24   231 John McFarland      M  53 M5054           1:11:23 
    4    31   129 Joe Whelan          M  53 M5054           1:12:49 
    5    37   246 Maximino Veiga      M  51 M5054           1:14:33 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  55 - 59
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    25   229 Bob Labanca         M  57 M5559           1:11:32 
    2    32   116 Noel Roberts        M  58 M5559           1:13:52 
    3    48   119 Dan Germain         M  56 M5559           1:16:29 
    4    64    60 Dale Toce           M  56 M5559           1:20:27 
    5    66   166 Michael Crane       M  57 M5559           1:20:40 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  60 - 64
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1    27    16 Ned Daily           M  60 M6064           1:11:52 
    2    68   170 William Stephens    M  60 M6064           1:20:59 
    3    73   132 Michael Daddetta    M  60 M6064           1:21:50 
    4    85    63 Mark Harris         M  60 M6064           1:23:17 
    5    89    80 Michael Barry       M  62 M6064           1:24:06 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  65 - 69
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   120   185 William Curran      M  69 M6569           1:28:41 
    2   132   175 William Lombardi    M  65 M6569           1:31:18 
                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  70 - 74
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   233    46 Edward Capriles     M  72 M7074           2:02:22 

                                      
                                      
                         MALE AGE GROUP:  75 - 99
                                      
Place O'All No.   Name                S Age Div             Finish     
===== ===== ===== =================== = === =============== ======= 
    1   232   223 Jose Werneck        M  80 M8084           2:01:17 
    2   234    28 Leo Ullman          M  78 M7579           2:02:26 
    3   237    33 Endre Sarkany       M  81 M8084           2:08:53 
    4   238   177 Andre Simonpietri   M  75 M7579           2:10:49 
                                      
                           ATHENA AWARD WINNERS
                                      
Place O'All No.   Name                Div             Finish     
===== ===== ===== =================== =============== ======= 
    1   109   230 Kate Tiedemann      ATHENA          1:26:33 
                                      
                         CLYDESDALE AWARD WINNERS
                                      
Place O'All No.   Name                Div             Age Finish     
===== ===== ===== =================== =============== === ======= 
    1    29   103 Patrick Savidge     CLYDESDALE       21 1:12:31 
    2    43   126 Sean Alexander      CLYDESDALE       44 1:15:17 
    3    57   198 Brendan Wilson      CLYDESDALE       43 1:19:17 
    4   126   102 Sean Chick          CLYDESDALE       41 1:29:48 
    5   145   147 Adam Simonsen       CLYDESDALE       41 1:32:53 
    6   171    74 Ryan McManus        CLYDESDALE       23 1:38:02 
    7   196    95 Scott Davies        CLYDESDALE       63 1:46:02 
    8   199    72 Geoffrey Ferrucci   CLYDESDALE       43 1:47:18 
    9   207   145 Nicholas Tarasovic  CLYDESDALE       65 1:49:05 
   10   215   109 George Harnish      CLYDESDALE       53 1:51:22 
   11   219   232 Art Tiedemann       CLYDESDALE       52 1:52:28 
   12   239   195 Ron Hickox          CLYDESDALE       44 2:14:24 
   13   241   212 David Derosa        CLYDESDALE       44 2:31:21